Jdi na obsah Jdi na menu
 


                           Informace

Děj hry je vsazen do neklidných 30. let 20. století, kdy Spojenými státy zmítá Velká hospodářská krize, miliony lidí jsou bez práce. Prohibice je na vrcholu a s ní i organizovaný zločin, který na ní vydělal astronomické částky. Města ovládají mocné mafiánské rodiny, které nezřídka soupeří o nadvládu.

Jedním takovým městem je i Lost Heaven, fiktivní město podobné tehdejšímu New Yorku a Chicagu. Honosné centrum, plné mrakodrapů, střídají chudinské čtvrti. Jelikož se jedná o přístavní město se strategickou polohou, je zde soustředěn průmysl, který přináší davy dělníků, většinou přistěhovalců z Irska a z Itálie.

Italů žije v Lost Heavenu tolik, že zde vznikla celá čtvrť nesoucí název Little Italy. Tato čtvrť je ovládána mocným mafiánským klanem Salieri. Vše je zde podřízeno nepsaným zákonům tohoto gangu včetně policie a úřadů. Mafiánský klan ovládá mocný Don Salieri. Salieri je především obchodník a to, co má, získal především svojí obratností, taktikou a vynikající intuicí. Patří mu i několik restaurací.

Don Salieri není zatím tak silný, aby ovládal celé Lost Heaven. Na druhé straně města, ve čtvrti New Ark působí konkurenční klan Dona Morella. Morello je velice obávaná postava celého města, prahnoucí po nadvládě. Díky svým brutálním metodám získal značnou moc. Ovládá odbory a jeho bratr Sergio vlastní přístav ve čtvrti Works Quarter. Z toho mu plynou značné peníze. Navíc je napojen na některé politiky města, zejména starostu, jemuž dohazuje voličské hlasy zastrašováním dělníků. Je zde pouze jedna překážka, Little Italy. Její síla je značná a stále roste, což Morella značně znepokojuje. Dona Salieriho zná velmi dobře. Dříve spolu působili v jednom gangu Dona Peponneho. Po jeho smrti se ale jejich cesty rozešly a každý si založil vlastní klan. Morello se rozhodne Salieriho gangu vyhlásit válku. Začne systematicky jít po jeho lidech a narušovat jeho obchody.

[editovat]
Příběh
Přeskočit
Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.
 
V Lost Heaven najdete i funkční sklápěcí most (na fotografii je jeho předloha, Michigan Avenue Bridge v Chicagu)

Do této války se připlete i taxikář Tom Angelo (hráčův avatar). Jednoho dne po šichtě pokuřuje, opřen o své auto, když ho najednou vyděsí hrozivý zvuk nárazu. Za rohem havaroval vůz, ve kterém seděli dva Salieriho mafiáni, Paulie a Sam, jež pronásledují Morellovi hrdlořezové. Zranění gangsteři vylezou z rozbitého auta a zamíří k Tomovu taxíku. S pistolí v ruce ho donutí nasednout a setřást pronásledovatele (první mise Nabídka, která se neodmítá).

Následuje zběsilá honička městem, z níž vyjde vítězně Tom. Poté oba gangstery odveze do obávané čtvrti Little Italy k Salieriho baru. Když dorazí na místo, je vyzván, aby počkal, že se mu Don Salieri odvděčí. Poté oba muži zmizí v baru. Zanedlouho se otevřou dveře, z nichž vyjde mohutnější ze dvojce gangsterů, Sam. Jak jde k Tomovu taxíku, sahá do vnitřní kapsy. Tom si myslí, že je zle, ale než stačí nastartovat, je Sam u něj a z kapsy tahá obálku s penězi a dává mu ji společně s návrhem, aby se přidal k jejich gangu. Tom jen poděkuje s tím, že si to rozmyslí.

Tom se nakonec rozhodne návrh přijmout; když totiž jednoho dne odpočívá na parkovišti, přijedou lidi od Morella a pokusí se mu zničit auto a zmlátit ho (mise Uprchlík). Tom uteče do Salieriho baru, kde jedině může najít potřebnou ochranu. Obrátit se na policii by nemělo smysl, protože i tam má Morello své lidi. Navíc vidina velkých výdělků je pro taxikáře lákavá. A tak se Tom Angelo stává členem Salieriho mafie, zkraje zastává funkci řidiče. Válka gangů začíná.
 
Poslední mise hry se odehrává v městské galerii, která je vytvořena podle vídeňského Kunsthistorisches Museum, interiéry podle Národního muzea

Jako první úkol musí Tom zničit jako odplatu tři automobily protivníka (Molotov Party – zde se vloudila historická nepřesnost, protože označení Molotovův koktejl pochází až z roku 1939). Následuje kapitola Běžná rutina, v níž se poklidné vybírání výpalného zvrhne v přestřelku a Tom poprvé zabíjí. Kapitola Fairplay se točí kolem automobilových závodů, jichž se nakonec Tom musí sám zúčastnit (tato mise byla v původní verzi hry velmi náročná, později byla obtížnost snížena). V kapitole Sára se pak Tom sblíží s dcerou číšníka Luigiho, svou budoucí ženou.

V kapitola Radši si zvykej se Tom a Paulie vypořádají s partou výtržníků, tato akce ale později způsobí Salieriho organizaci značné problémy. V misi Coura/Kněz má Tommy za úkol zavraždit prostitutku Michelle, která udává členy Salieriho klanu policii. Nakonec však projeví soucit a spokojí se s jejím slibem, že okamžitě opustí město.

V misi Výlet do přírody má jít o pouhé převzetí zásilky alkoholu na odlehlé farmě. Pochopitelně se vše zvrtne a Sam je málem zabit. Tentýž den consigliere Frank pod nátlakem předává policii důležité účetní knihy. Na Salieriho příkaz se Tom vydává zlikvidovat Franka na lostheavenské letiště (Omerta). Nakonec ale Franka nezabije, pouze jej donutí vrátit dokumenty a nechává jej odletět do Evropy. Salieriho organizaci je třeba definitivně zabezpečit proti trestnímu stíhání v misi Návštěva lepší společnosti, kdy Tom ukradne prokurátorovi vyšetřovací spis.

V misi Skvělý obchod se konečně podaří získat zásoby alkoholu, i když se to neobejde bez střelby a granátů. Tom následně zachrání Salierimi život v misi Dobrou chuť, kdy se ukáže, že Morello podplatil Carla, Salieriho řidiče. Carlo to zaplatí životem. Brzy na to zemře i radní, významný Morellův spojenec (mise Všechno nejlepší).
 
Při přestřelce v galerii dojde ke značným škodám na exponátech

Válka gangů se přiostřuje. Po několika neúspěšných pokusech je zabit Sergio Morello (Bastard se štěstím) a nakonec Salieri docela snadno dostane i jeho bratra „Dona“ Morella (kapitola Smetánka, která má dva alternativní konce). Zabitím potenciálně nebezpečného politika v misi Volební kampaň se zdá Salieriho vítězství být úplné.

V misi Jen tak pro radost vysílá Salieri Toma, Paulieho a Sama pro získání zásilky kubánských doutníků. Při plnění úkolu ale Tom zjistí, že v krabičce s doutníky byly ukryty diamanty. Utvrdí jej to v přesvědčení, že Salieri před nimi zatajuje část výnosů; proto přijme od Paulieho nabídku trochu si finančně pomoci společným přepadením banky. Samotné přepadení (Melouch) proběhne úspěšně, ale druhý den nalezne Tom Paulieho v jeho bytě mrtvého v kaluži krve; peníze z lupu jsou také ztraceny. Do bytu zavolá Sam a varuje Toma, že Salieri se dověděl o jejich akci a chce zabít i jej. Nabídne schůzku v městské galerii. Ukáže se, že Sam nemá v úmyslu Toma chránit a místo toho jej nalákal do pasti. V boji proti neuvěřitelné přesile mafiánů (Smrt umění) Tom zabije všechny protivníky a nakonec i Sama. Ten mu před smrtí sdělí některá fakta, zejména to, že Salieri věděl o Tomově nespolehlivosti, a že nechal nakonec najít a zastřelit prostitutku Michelle (která se přes svůj slib vrátila do Lost Heaven) i účetního Franka; nakonec varuje Toma, že si ho mafie stejně najde.
 
Panorama Chicaga v roce 1938

Tom se rozhodne spolupracovat s policií a FBI a svědči proti mafii. V retrospektivě pak odkrývá celý svůj příběh spolupráce s mafií. Po procesu, v němž jsou vyneseny vysoké tresty a několik rozsudků smrti, dostává Tommy novou identitu a s rodinou se odstěhuje na druhý konec země, kde pracuje jako řidič u „slušné firmy“.

Epilog hry se odehrává asi v roce 1957. K Tommyho domku přijíždějí v červeném sportovním autě dva muži. Poté, co hlavního hrdinu osloví jeho původním jménem (Tommy Angelo), jeden z nich vytáhne zpod saka uříznutou brokovnici a se slovy „Pozdravuje vás pan Salieri“ vypálí z bezprostřední blízkosti. Hra končí vnitřním monologem Tommyho umírajícího na zkrvaveném trávníku.